title

BLOG

 

Co jest nie tak z powietrzem w Krakowie?

06 cze 2016, by in Publikacje

RoślinnośćZ powietrzem w Krakowie nie jest dobrze, każdy to wie. Szczególnie dużo o tym problemie mówi się zimą. Jaka jest przyczyna tak złego stanu powietrza akurat nad stolicą Małopolski? I jak to wygląda tak naprawdę?

Przede wszystkim  Kraków znajduje się w dolinie, przez co przepływ mas powietrza jest mocno ograniczony. Wiatr nie jest w stanie skutecznie i często „wietrzyć” miasto, aby zanieczyszczenia wyprodukowane przez mieszkańców zniknęły. A zanieczyszczenia biorą się głównie z procesów spalania, czyli przy produkcji energii elektrycznej, paleniu i ogrzewaniu domów. Ważnym czynnikiem jest też poruszanie się po mieście samochodem – często widać metr od drogi zanieczyszczenia powstałe w wyniku pracy silnika, które również dostają się do powietrza.

Do tego wszędzie zabudowywane są kolejne skrawki pozornie nikomu nie potrzebnych nieużytków pokrytych roślinnością. I tak w rezultacie miasto pozbawiane zieleni i bombardowane zanieczyszczeniami nie pozwala naturze nawet w części poradzić sobie z pochłanianiem pyłów.

Nawet w okresie letnim jesteśmy narażeni na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, również wtedy zieleń miejska nie jest w stanie pochłonąć większości pyłów, a co dopiero zimą, kiedy intensywnie ogrzewamy zabudowę, a rośliny pozbawione są liści. Dlatego w mieście tak ważne są rośliny, które w zasadzie działają jak filtry.

Należy pamiętać, iż oddychanie powietrzem, które przekroczyło dopuszczalne normy zanieczyszczenia jest niebezpieczne dla zdrowia. Wpływa to głównie na układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowego, a u delikatniejszych osób – dzieci oraz emerytów może być śmiertelnie niebezpieczne.

Jedynym w miarę bezpiecznym schronieniem od smogu są nasze domy i mieszkania. Należy jednak tak dobrać roślinność, aby była w stanie wyprodukować odpowiednio dużo tlenu oraz pochłonąć zanieczyszczenia.

 

Źródło: https://www.smog.imgw.pl/home

SKOMENTUJ